• YARIM ALTIN
  2.309,00
  % 4,28
 • AMERIKAN DOLARI
  12,5636
  % 1,50
 • € EURO
  14,1736
  % 1,07
 • £ POUND
  16,7743
  % 1,38
 • ¥ YUAN
  1,9677
  % 1,66
 • РУБ RUBLE
  0,1673
  % 2,19
 • /TL
  %
 • BIST 100
  1.780,19
  % 0,21

Reis Sedat Peker için 390 yıla kadar mahpus istendi

Reis Sedat Peker için 390 yıla kadar mahpus istendi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Sisteme Karşı İşlenen ve Örgütlü Cürümler Soruşturma Ofisi tarafından hazırlanan iddianamede, 26’sı tutuklu 92 kuşkulu yer aldı.

Sedat Peker’in örgüt önderi, 9 şüphelinin örgüt yöneticisi, 82 şüphelinin bir kısmının örgüt üyesi, bir kısmının da örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt ismine hata işleyen şahıslar olduğu belirtildi.

Kabahat örgütü tarafından Çekmeköy’de 31 Ağustos 2017’de silahlı atak sonucu öldürüldüğü sav edilen Cahit Çetin maktul, 30 farklı kişi de mağdur olarak yer aldı.

PEKER’İN AĞIR MÜEBBETİ VE 390 YIL MAHPUSU İSTENDİ

Sedat Peker’in, Cahit Çetin’in silahlı hücum sonucu vefatına ait “tasarlayarak taammüden öldürmeye azmettirme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılması istendi.

Sedat Peker’in ayrıyeten 19 farklı aksiyonda birçok müştekiye karşı “var olan hata örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma cürmüne azmettirme”, “suç işlemek emeliyle silahlı örgüt kurma ve yönetme”, “tefecilik”, “silahla taammüden yaralama” cürümlerinden toplamda 390 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİ VE ÜYELERİNE YÖNELİK SUÇLAMALAR

İddianamede, örgüt yöneticisi olan 9 şüphelinin “suç işlemek hedefiyle silahlı örgüt kurma ve yönetme”, “suç işlemek gayesiyle kurulan silahlı örgüte üye olma”, “suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüt ismine cürüm işleme”, “kasten öldürmeye azmettirme”, “var olan kabahat örgütün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma hatasına azmettirme”, “tefecilik” ve “silahla taammüden yaralama” cürümlerinden da değişik oranlarda mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

İDDİANAMEDE SEDAT PEKER TARİFİ YAPILDI

İddianamede örgüt önderi olarak belirtilen Reis Sedat Peker hakkında şu tanımlama yapıldı:

* Örgüt tanımlamasında da izah edildiği üzere kendi ismindeki örgütü kuran ve yöneten, bu kapsamda daha evvel de birebir hatadan ceza alan, telefon görüşmelerine çok derecede dikkat eden ve dinlenme ihtimali olmayan programlar üzerinden örgütsel konuşmaları yapan bir şahıs olup, mahkeme kararı ile isminin önüne Reis sözünü koydurduğu, kendisine Reis diye hitap edilen, bu kapsamda çok sayıda yağma kabahatinden aksiyonları olan, geçmişte de emsal nitelikte çok sayıda kabahat kaydı olan ve bu formda Beykoz’ da bulunan villasından örgütü kuran ve yöneten şahıs olduğu…

Sevgim Begüm Yavuz/Sözcü